środa, 27 maja 2015

Przepis na masę papierową


Masa papierowa to jeden z najprostszych i najlżejszych materiałów plastycznych do tworzenia masek, kapeluszy a nawet całego kostiumu. Wynaleźli ją Chińczycy około II wieku, w X wieku masą papierową zainteresowali się francuscy rzemieślnicy, którzy zaczęli z niej wyrabiać ozdobne przedmioty.    Z tych czasów pochodzi określenie „papier-mâché” oznaczające sztukę modelowania z masy papierowej.   Z czasem masa papierowa stała się popularna na całym .

Do przygotowania masy potrzebne będą:
    * szary papier toaletowy lub stare gazety
    * 1000 ml odsączonej masy papierowej,
    * 2 łyżki soli,
    * 2 szklanki mąki pszennej,
    * 2 łyżki mąki ziemniaczanej;
    * 1 łyżka kleju do drewna (może być wikol).

Papier toaletowy lub gazetę porwać na małe kawałki , zalać wodą i odstawić na około 2/ 3 godziny.          Po tym czasie gotujemy - około 40 minut.


 Jak nasz gotowany papier lub  gazeta wystygnie, to miksujemy z wodą. Po zmiksowaniu masę  odsączamy na sicie lub wyciskamy ręcznie i przekładamy do miski.


Teraz dopiero możemy dodać wszystkie składniki.

Po dodaniu dokładnie mieszamy, ugniatamy i przekładamy do szczelnie zamykanego pojemnika.Wkładamy do lodówki na 1-2 godzin.Gotowe, teraz pozostaje tylko pomyśleć jak się do niej zabrać aby wyczarować coś  fantastycznego :) Tak zrobioną masę możemy przechowywać w lodówce od 2-3 dni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz